Babica Helenka získala nomináciu na ocenenie Roma Spirit 2023

Nomináciu v kategórii Čin roka získala za poskytnutie nezištnej potrebnej pomoci a podpory matke počas pôrodu v ťažkých domácich podmienkach.

„Je výnimočné priviesť na svet bábätko. To bolo mojou cťou aj radosťou.”

Helena Dunková je babica pochádzajúca z Rudňan, z lokality Zabíjanec. Šíri osvetu medzi tehotnými a matkami, poskytuje podporu, prepája ženy a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pomáha s predpôrodnou prípravou, dohliada na správnu životosprávu tehotných žien a čerstvých mamičiek a vysvetľuje im, ako sa starať o bábätko.

Helena je zapojená do projektu Misia 1000, Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, kde absolvovala špeciálny tréning, vďaka ktorému dokáže pomôcť aj rodiacim ženám, ktoré sa nestihnú dostať do nemocnice. Aj vďaka tejto príprave zvládla úspešne asistovať pri narodení už ôsmich bábätiek.

„Bola to mamička tesne pred pôrodom. Nemala peniaze ani na odvoz do nemocnice, ani na taxík. Zavolali ma, keď mala už silné a časté kontrakcie, mohlo to byť o druhej – tretej ráno.“

V prvom rade som volala záchranku a kým prišli, tak už som to bola ja, čo pomohla bábätku na svet.

„Nemohla som sa pozerať na to, ako tá matka kričí a volá o pomoc. Bol to aj stres aj strach, ale čo sa dalo robiť, musela som pomôcť bábätku prísť na svet a dať do poriadku aj mamičku. Pomohla som ôsmim bábätkám a ich mamičkám, naposledy to bolo 29. augusta 2023. Malý je zdravý, silný a v poriadku.”

Ako babica vytvára mosty a priestor pre dialóg, ktorým je možné meniť pohľad i postoj obyvateľov komunity aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Prostredníctvom realizácie osvetových aktivít, výchovy k zdraviu a osobným príkladom má možnosť a priestor meniť pohľad komunity a jednotlivcov na vnímanie zdravia.

Vďaka špecializovanému vzdelávaniu je schopná, v prostredí v ktorom pôsobí, sprostredkovať nevyhnutné informácie pre zdravie a starostlivosť tehotnej ženy, zdravie a starostlivosti o novorodenca a dieťa do 3 rokov. Ženám z komunity poskytuje informácie o možných zdravotných problémoch, o primeranej starostlivosti o seba v tehotenstve a následne o novorodenca.

Napĺňa ju pomoc v najchudobnejších lokalitách. Lebo sú mamičky, ktoré vôbec nevedia, čo môžu urobiť pre seba, svoje zdravie a pre svoje bábätká. Nevedeli, že je treba chodiť na preventívne prehliadky ku gynekológovi.”

„Baví ma to a chcem pomáhať najmä malým deťom, dorastu aj bábätkám,” dodáva Helena Dunková.

Podobné články